Az Elfajzott
2014.04.11. 22:39
Merthogy ez lenne az eredeti cím, de amúgy A beavatott
Kicsit érleltem magamban a filmet, hogy rájöjjek, valóban tetszett-e. 4/5-öt kap, mert igen.
Hogy tudjátok, ez is egy könyv alapján készült, amelyet azért olvastam el, hogy az alapján is tudjam értékelni a megfilmesítést. Így általában jobb az élmény, mint fordítva. Kivétel, ha óriási rajongó vagy, és minden egyes kihagyott könyves pillanatot jegyzel magadban a film nézése közben, hogy aztán dühös blog posztot írjál róla. De esküszöm, még ha ezt is tettem a film közben, nem lesz ez egy dühös poszt.
Maga a könyv tetszett, izgalmas volt, itt is E./1. személyben halljuk a történetet, ezért nincs benne mély társadalomkritika a 16 éves lány szemszögéből, és részletes történelmi elemzést sem kapunk arról, hogy hogyan és miért jutott el az amerikai társadalom arra a pontra, hogy egy félig omladozó városban éljen, ahol az embereket 5 csoportra osztják fel (Önfeláldozó, Bátor, Barátságos, Őszinte, Művelt), amelyen belül élnek/dolgoznak/találnak párt. És a gyerekeik 16 éves korukban döntenek arról, hogy melyik csoporthoz csatlakoznak vagy maradnak a családjuk által meghatározottban.
Van egy főhősünk, Beatrice, aki az önfeláldozókhoz született, akik nem néznek tükörbe, szürke ruhákban járnak, és önzetlenül segítenek az arra szorulóknak. Elvileg sminket sem viselnek, de a film persze ezt nem bírta volna megkockáztatni, szempillaspirál és egy kis satírozott tus kellett Tris szemére. Aki a csoport választáskor elhagyja csoportját és a Bátrakhoz csatlakozik, akik feketében járnak, és a menetrend szerint, valószínűleg vezető nélkül közlekedő vonatokra menet közben ugranak fel és le. A filmben főként az ő beavatását követjük figyelemmel, ami elég izgalmas folyamat akció szempontból, úgyhogy ebben nem hasonlíthatják az Alkonyathoz, van benne akció, és agyi szimuláció is a félelmekkel szemben. És hogy akkor mit jelent mégis az Elfajzott, ami az eredeti cím lehetne? Azok az egyének, akik a teszt szimuláción nem csak az egyik csoportnak feleltek meg, hanem több csoportba is beillenek a cselekedeteik/döntéseik alapján. És akit nem lehet beskatulyázni, azzal általában a baj van, így Tris-szel is. A megszokottnál többet magyaráztam a sztorit, lépjünk ezen túl.
Ha nem olvastam volna a könyvet talán kevésbé tetszett volna a film, mert a dialógusok tényleg nincsenek a top-on, főleg a főszereplőink között, Tris és az edzője Négyes. Az igazi nevét le sem merem írni, olyan röhejes. Nem is értem, az író mire gondolhatott közben, van egy szexi, titokzatos srác, de az eredeti neve legyen Tóbiás (vagy angolul ejtve Tobájász). Anyám! Na és köztük a beszélgetések nem mondanak sokat, inkább egymásra hangolódnak, mint megismerik egymást. És az első csókjukat kicsit szenvedélyesebbre vették, mint kellett volna, végül is a csaj első csókja volt az, Négyes igazán visszafoghatta volna magát
De lépjünk tovább! A társadalom rendszere helyett van egy ember, akit utálhatunk, ő nem más, mint a szőke hajú, hideg természetű Művelt Jeanine (Kate Winslet). Szerintem jó gonosz volt, és még jó lesz a folytatásokban is. Ami jó ötlet volt, hogy több jelenetet kapott a filmben, mint a könyvben, hiszen meg kell alapozni az utálatunkat felé.
Ami a film hátránya, hogy a mellék karakterekre, a többi beavatottra nincs annyi időnk megismerni őket, és néhány fontos részlet is kimaradt, pl. a beavatottak közé tartozó Peter közel sem lesz így olyan félelmetes. Az hogy elvert egy lányt, az itt normális az edzés részeként, nem ijesztő.
Miért nem úgy tartod a kezed Peter, mint boxoláskor szokták?
Shailene Woodley játssza Tris-t, aki mostanában új csillagként több főszerepet is megkapott a tini főszerepek közül. Nekem tetszik a lány, érdekes és szép arca van, a testalkata nem túl vékony, kicsit vállas, de legalább a megedzett Trishez illik is. George Clooney lányát alakíthatta az Utódok című Oscar-díjra jelölt filmben, amiben meghal az anyukája. Amikor ezt megtudja a filmben, elég erőteljesen mutatják be a sokkját. Ebben a filmben is megsiratja az anyját csak egyszerűbb körülmények között, de most is tudja hogyan kell ezt jól csinálni.
A film végén azonban volt egy kihagyott ziccer a forgatókönyvírók részéről, amikor Trisnek a szeretteire kell fegyvert fognia, akkor az önfeláldozást választja a könyvben, de nem úgy a filmben.
Utóirat: Shailene és a filmben a bátyját játszó Ansel Elgort, a nyáron mozikba érkező Csillagainkban a hiba c. filmben szerelmes párt fognak alakítani, akik rákos betegek. Nagyon várom a filmet, mert a könyv fantasztikus alapanyag hozzá. Még van idő elolvasni.
Filmzene:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.